Skotsko - praktické informace

 
 
Úplnou fotogalerii můžete najít na rajčeti:
 
 
Naše cestovatelská mapka 2015/2016
 
 
Rád bych se podělil o pár informací pro cestovatele ohledně nejsevernější části Velké Británie - Skotska. Protože jsme tu strávili rok prací a cestováním, budou to více objektivní tipy než u našich jiných lokalit.
Skotsko je rozhodně skvělá destinace z pohledu přírodních nadšenců. Ve skotské vysočině (angl. Highlands) se nacházejí rozsáhlé oblasti úplně bez osídlení, nebo osíldené velmi řídce. Hory, jezera, vodopády, vysoké útesy na pobřeží, ale i neuvěřitelné pláže - často vše najednou v malé oblasti.
Zdejší hory neradno podceňovat, ačkoliv jsou o trochu nižší než ty české, panují na nich celkem běžně daleko drsnější podmínky než u nás. Pocitová teplota tu může být o 10 - 15 °C nižší než ta reálná, což je způsobeno často silným větrem a vysokou vlhkostí. Nad cca 450mnm nerostou vpodstatě žádné stromy a vzhledem k charakteru terénu se někdy před hrůzami počasí prostě není kam schovat. Velká část tůr začíná nevysoko nad úrovní moře, takže celkové denní převýšení je zcela běžně +-1000m. Zhruba od přelomu května a června asi do poloviny října znepříjemňují jakoukoliv činnost midges (Pakomárec Skotský, Culicoides impunctatus). Všechny útrapy ale stojí za překousnutí, protože krajina je to neuvěřitelná. Navíc je ve Skotsku povolené stanování kdekoliv (s určitými pravidly), takže se člověk nemusí nikde se stanem schovávat.
 
Co se týče cestování, bohužel nejlepší a mnohdy nejlevnější možnost je zapůjčení auta. Ceny z naší zkušenosti začínají na cca 17GBP/den (2015), v sezóně o trochu více. 
Veřejná doprava je citelně méně využívána než v ČR. Autobusy mezi většími městy (Megabus) se dají pořídit za velmi rozumný peníz, ale jakékoliv cestování na kratší vzdálenosti (MHD, příměstské linky a většina dopravců kromě Megabusu) je drahé - dle našich zkušeností po přepočtu zhruba 6 - 10Kč/km. Vlaky jsou taktéž poměrně drahé, v předstihu o něco levnější. 
Obecně je určitě lepší si zajistit dopravu dopředu online, přijít na přepážku a chtít hned jet může být hororový zážitek pro vaši peněženku:-)
Největší nevýhoda veřejné dopravy je ale fakt, že se s ní lze dostat jen na omezená místa.
 
Ohledně cestování na kole budou informace doplněny již brzy:-)
 

Skotsko

23.5. Cairngorms N.P. z Blair Atholl

28.05.2015 00:01
23.5. Cairngorms N.P. z Blair Atholl Na prvni vicedenni vylet do hor se vydavame koncem kvetna. Za destinaci volime jizni cast narodniho parku Cairngorms v pohori Grampian Highlands. Jedna se o nejvetsi N.P. Velke Britanie, kde take lezi jeji 2. nejvyssi hora. Vyjizdime rano ze St Andrews...

Fotogalerie: Skotsko 2015